Αρχική Αθλητικα Θέαμα,ρεκορ και ντόπιγκ γιοκ στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου.Οι νικητές-ριες.

Θέαμα,ρεκορ και ντόπιγκ γιοκ στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου.Οι νικητές-ριες.

156
0

Οι Αμερικανοί Κόλεμαν,Λάϊλς,Μπράζιερ πήραν χρυσό στα 100,200 και 800 μέτρα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου.

Οι ρωσίδες Λαζίτσκινε και Σιντόροβα πήραν χρυσό σε ύψος και επι κοντώ,η Τζαμαίκανή Φρέζιερ -Πράϊς πήρε χρυσό στα 100 μέτρα,ο Αμερικανός Κέντρικς πήρε χρυσό στο επι κοντώ, Η Ουγκαντέζα Νακάγι πήρε χρυσό στα 800 μέτρα,αφού είναι εκτός η νοτιοαφρικανή,Κενυάτισα νίκησε στα 3.000 στίπλ,Ολλανδέζα (πρώην Αιθιόπις) πήγρε χρυσό στα 10 χιλιόμετρα και στο Μαραθώνιο,Κινέζες στο βάδην.

Σκανδιναβοί στα 400 εμπόδια και στο επι κοντώ…Ολα μοιρασμένα με ρεκόρ που άλλοτε έκαναν ντοπαρισμένοι,οι οποίοιτώρα δεν υπάρχουν ούτε στα στόματα των κατά τα άλλων “ανεξάρτητων” σχολιαστών που βλέπουν ανθρώπους να κάνουν χρόνους που κάνουν μόνο οι…μοτοσυκλέττες και σε 3 δευτερόλεπτα έχουν κανονική ήρεμη…αναπνοή!

Είναι όμως θέαμα.Οι κάμερες ζουμάρουν στα επίμαχα σημεία των κοριτσιών που ντύνονται ειδικά για να αποδώσει το ζουμάρισμα…Οι διαφημισεις αποδίδουν,οι εταιρείες κερδίζουν…Είναι μια βιομηχανία πολύ αποδοτική.Στο κάτω-κάτω δεν πεθαίνουν τώρα τόσο γρήγορα απο το ντόπιγκ ,όσο πριν 10 χρόνια…Μετά ποιός ζει και ποιός πεθαίνει…

Ιδού τα αποτελέσματα ως τώρα:

Men

*100m
1 Christian COLEMAN USA 9.76 /0.128
2 Justin GATLIN USA 9.89 /0.148
3 Andre DE GRASSE CAN 9.90 /0.140

*200m
1 Noah LYLES USA 19.83 /0.168
2 Andre DE GRASSE CAN 19.95 /0.168
3 Alex QUINONEZ ECU 19.98 /0.189

*800m
1 Donavan BRAZIER USA 1:42.34 NR CR
2 Amel TUKA BIH 1:43.47
3 Ferguson Cheruiyot ROTICH KEN 1:43.82

*5000m
1 Muktar EDRIS ETH 12:58.85
2 Selemon BAREGA ETH 12:59.70
3 Mohammed AHMED CAN 13:01.11

*400m h.
1 Karsten WARHOLM NOR 47.42
2 Rai BENJAMIN USA 47.66
3 Abderrahman SAMBA QAT 48.03

*LJ
1 Tajay GAYLE JAM 8.69/+0.5 NR
2 Jeff HENDERSON USA 8.39/-0.1 m/s
3 Juan Miguel ECHEVARRIA CUB 8.34/+0.1

*TJ
1 Christian TAYLOR USA 17.92/+0.9
2 Will CLAYE USA 17.74/+0.9
3 Hugues Fabrice ZANGO BUR 17.66/+0,5 AR

*PV
1 Sam KENDRICKS USA 5.97
2 Armand DUPLANTIS SWE 5.97
3 Piotr LISEK POL 5.87

*DT
1 Daniel STΑHL SWE 67.59
2 Fedrick DACRES JAM 66.94
3 Lukas WEISSHAIDINGER AUT 66.82

*50km RW
1 Yusuke SUZUKI JPN 4:04:20
2 Joao VIEIRA POR 4:04:59
3 Evan DUNFEE CAN 4:05:02

Women

*100m
1 Shelly-Ann FRASER-PRYCE JAM 10.71 /0.134
2 Dina ASHER-SMITH GBR 10.83 /0.129 NR
3 Marie-Josée TA LOU CIV 10.90 /0.171

*800m
1 Halimah NAKAAYI UGA 1:58.04 NR
2 Raevyn ROGERS USA 1:58.18
3 Ajee WILSON USA 1:58.84

*10.000m
1 Sifan HASSAN NED 30:17.62
2 Letesenbet GIDEY ETH 30:21.23
3 Agnes Jebet TIROP KEN 30:25.20

*3000m st.
1 Beatrice CHEPKOECH KEN 8:57.84 CR
2 Emma COBURN USA 9:02.35 PB
3 Gesa Felicitas KRAUSE GER 9:03.30 NR

*HJ
1 Mariya LASITSKENE ANA 2.04
2 Yaroslava MAHUCHIKH UKR 2.04 WU20R
3 Vashti CUNNINGHAM USA 2.00 PB

*PV
1 Anzhelika SIDOROVA (RUS) ANA 4.95
2 Sandi MORRIS USA 4.90
3 Katerina STEFANIDI GRE 4.85

*HT
1 DeAnna PRICE USA 77.54
2 Joanna FIODOROW POL 76.35
3 Zheng WANG CHN 74.76

*JT
1 Kelsey-Lee BARBER AUS 66.56
2 Shiying LIU CHN 65.88
3 Huihui LYU CHN 65.49

*Marathon
1 Ruth CHEPNGETICH KEN 2:32:43
2 Rose CHELIMO BRN 2:33:46
3 Helalia JOHANNES NAM 2:34:15

*20km RW
1 Hong LIU CHN 1:32:53
2 Shenjie QIEYANG CHN 1:33:10
3 Liujing YANG CHN 1:33:17

*50km RW
1 Rui LIANG CHN 4:23:26
2 Maocuo LI CHN 4:26:40
3 Eleonora Anna GIORGI ITA 4:29:13

Mixed

*4x400m
1 USA 3:09.34 WR
(Wilbert LONDON, Allyson FELIX, Courtney OKOLO, Michael CHERRY)
2 JAM 3:11.78
(Nathon ALLEN, Roneisha MCGREGOR, Tiffany JAMES, Javon FRANCIS)
3 BRN 3:11.82 AR
(Musa ISAH, Aminat JAMAL, Eid NASER, Abbas Abubakar ABBAS)

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here